header image
Home arrow Anasayfa arrow makaleler arrow PAZARLAMALOJİDE HASTALIKLAR
PAZARLAMALOJİDE HASTALIKLAR E-mail
Oct 15, 2018 at 08:39 AM

Bildiğiniz üzere hastalık, birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla organizmanın temel görevlerinin bozulması durumu veya bozuklukların ta kendisidir. Ayrıca “Organizmada genel rahatsızlık ve huzursuzluk durumu yaratan unsurların tümü” şeklinde de tanımlanabilir. 

İşletmeler de, tıpkı Almanya doğumlu Ekonomist Profesör Theodore Levitt’in Harvard Business Review Marketing adlı çalışmasında bahsettiği ‘Marketing Myobia’ (Pazarlama Miyobu ) hastalığı gibi, pek çok Pazarlama Yönetimi Kökenli hastalıkların pençesine düşerler. Bu hastalıkları araştıran bilimin adı da ‘Pazarlamaloji’ dir (Böyle bir terim ve aşağıda belirtilen hastalık türleri literatürde ilk kez www.markaralama.com ’da kullanılmıştır; hayırlı olsun). 

Başlıca Pazarlama Yönetimi Hastalıkları nelerdir? 

 

Pazarlama Miyobu (Uzağı görememe): Pazarlama Yönetiminde ileriyi görememe durumudur. Tıpkı dijital teknolojide geciken fotoğraf makinesi üreticileri Canon ve Kodak’ın pazarın neredeyse tamamını Sony Digital’a kaptırması, ya da Amerikan otomotiv üreticilerinin büyük araba üretme yönündeki takıntılarının yükselen petrol fiyatlarıyla pazarda mutlak Japon hakimiyetine zemin hazırlaması gibi… 

Promosyon Diabeti: İşletmelerin fiyatlandırma konusunda istikrarsızlık ve düzensizlik yaratıp, satış istikrarı oluşturmak amacıyla sürekli olarak promosyona (bu hastalıkta insulinine karşılık gelmektedir, zira işletmeler artık bunsuz yaşayamaz duruma gelmişlerdir) ihtiyaç duyması durumudur. Havayolu şirketlerinin sıklıkla başvurduğu ve müşterilerinin de çok sıkı bir şekilde takip ettiği promosyonlu uçuşlar gibi…

Marka Egoizmi: Bazı işletmeler, markalarına kendi değer ve yeteneklerinin çok üstünde yük yüklerler. Bu durumda işletme markasının pazarı tek başına doyurup, yetebileceğini düşünür. Kendi kendine megolamanlık ve histeri oluşturup tüm ürünlerine aynı markayı koymayı dener. Mercedes, Camel, Nivea bunun başarılı  birer örneği iken, Volvo'nun spor ve sedan modellerindeki Marka Genişlemesi uygulaması Volvo'un s'ağlam ve güvenilir araba' imajına tamamen ters düşmüştür.

Satış Artriti (Romatizması): İşletmelerin, satışlarda mevsimsel dalgalanmaların yaşandığı dönemlerde önceden gerekli hazırlıkları yapmayarak ‘satış ağrıları’ çekmesi durumudur. Benzer bir durumu önlemek için soğuk içecek markası Coca Cola Co’nun soğuk aylarda zencefil, narenciye içerikli ürünleri ön plana çıkarmayı denemesinden bahsedebilebilir. Özellikle Turizm sektörü bu hastalığın kronik mağdurudur.

İmaj Psoriasisi (Sedefi): Uzun, planlı ve masraflı yatırımlar sonucu doğru konumlanan kurum imajının zamanla ‘renk pigmentlerinin’ bozulması ve eski sağlıklı ve parlak görünümünü kaybetmesi halidir. Artık müşteri aynı tozlu markayı görmekten mutluluk duymaz. Bu Pazarlamakoloji vakasıyla ilgili aklıma bir kaç eski kuvvetli marka geldi... Sahi; özellikle hazır giyimden Levi's ve LeeCooper'a, YKM’ye, Altınyıldız’a n’oldu? Peki Jill Çoraplarını hatırlayanınız var mı?

Marka(ra)lama Notu: Hemen her pazarda artık 'Ürün Yağmuru' yaşanıyor ve biz her ne kadar eski ve doğru konumlanmış marka olsak da yoğun rekabet bu duruma uygun davranmak zorundayız. Markayı düne değil, yarına bakarak; geçmişi değil geleceği düşünerek yönetmeliyiz.  Ayrıca Büyük Türk düşünürü Ömer Üründül’ün dediği gibi bu tip hastalıkların oluşumunu önlemek için “Bloklar arası boşluğu azaltmak” da çok öenmlidir. Pazarlama’nın, üretimle; satışın pazarlamayla sıkı işbirliği ve koordinasyonu şarttır. Yoksa tedavi reçetesi el yakabilir!

Peki sizce başka Pazarlamaloji Ana Bilim Dalını ilgilendiren ne tür hastalıklar mevcuttur?