header image
Home arrow Anasayfa arrow makaleler arrow MENŞEİ HAKKINDA
MENŞEİ HAKKINDA E-mail
Oct 15, 2018 at 09:04 AM

Üstüne baktık olmadı. Tersine çevirdik bulamadık. İçini dışına çıkardık hala yok. Kutuyu açtık, nafile. Nerede ola şu meşhur “Made in X” (güzel ülkemizde aynen yazıldığı gibi okunur) veya “Product of Y ” yazısı! Yok mudur şu ürünün kökünü, kökenini tespit etmenin başka bir yolu?

Aslında az bilinen ve çok kolay bir yolu daha var. Ürünün bağlı bulunduğu endüstri, pazar ve ilgili yasal düzenlemelere göre üreticiler potansiyel ve mevcut müşterileriyle ürünleri hakkında şeffaf, açık ve net bilgiler paylaşmak zorundadılar. Üstelik herkesin kolayca ulaşabileceği ve anlayabileceği şekilde. Ama bazen uygulama (pratik) kuram'dan (teori) çok farklı olabiliyor.

Ama biz 'bilinçli tüketiciler' pes ediyor muyuz? Elbette hayır.

 

Her ne kadar farklı formlarından ve tiplerinden bahsetmek mümkün olsa da, ürüne ait asıl kalıtım bilimi (genetik) şifreleri, kenarına-köşesine iliştirilmiş o minnacık, dikine ve siyah-beyaz (En büyük Beşiktaş) uzun çubuklarda; yani barcodlarında saklıdır. 

Günümüzde yasal düzenlemer hemen her endüstri ve pazardaki ürünlerin barcod bulundurmalarını zorunlu hale getirmiş durumda, bu da tüketici için bir başka olumlu gelişme aslında (bunu ayrıca inceleyeceğiz). Örneğin GS1 Standardına göre barkodun ilk üç hanesi 690 – 691 – 692 ise ürün “Made in China”dır. Özellikle Çinli “girişimciler” kimi ürünlerde ürün menşesini belirten bu notu koymaya "nedense" çok yanaşmıyorlar. Yerine P.R.C. (People's Republic of China) yada daha kafa karıştıcı "Designed by X in Y Assembled in China" (X tarafından Y'de tasarlanmış Çin'de birleştirilmiş) gibi hedef saptırıcı ifadeler de kullanıyorlar.  Özellikle son süt tozu, oyuncaklar ve aspest içerikli ev aletleri hadiselerinden sonra…

Diğer birkaç ülke barcod önkodu ise;

00 - 09 - USA

30 - 37 - FRANSA

40 - 44 - ALMANYA

49 - JAPONYA

50 - BİRLEŞİK KRALLIK

471 - TAYVAN

Tam liste için tıklayın.

Marka(ra)lama Notu: Ürün başlığında geçen ‘menşesi’ kelimesi kulağa pek hoş gelmiyor olsa da yazılmadan önce TDK Sözlüğünden kontrol edilip kullanılmıştır.